Ząbkowice Śl., 01.10.2023 r.
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA
- Nabożeństwo różańcowe codziennie o godzinie 17:15.
- W poniedziałek Msza św. z modlitwą o uzdrowienie o godzinie 18:00, pół godziny wcześniej różaniec.
- W piątek przypada pierwszy piątek miesiąca, spowiedź od 6:30 do 7:00 oraz od 16:30 do 18:00. Po Mszy św. nabożeństwo pokutne. Tego dnia ks. Proboszcz odwiedzi swoich chorych.
- W sobotę nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi o godzinie 17:00, połączone z nabożeństwem różańcowym. Tego dnia ks. Paweł i ks. Adam odwiedzą swoich chorych.
- W sobotę organizowana jest pielgrzymka Róż Żywego Różańca do Barda. Zapisy w zakrystii. Wyjazd o godzinie 9:00 spod Pierzei.
- Kancelaria parafialna w sobotę będzie nieczynna.
- W tym tygodniu wspominamy w poniedziałek Świętych Aniołów Stróżów, w środę św. Franciszka z Asyżu, w czwartek św. Faustyny Kowalskiej, w sobotę NMP Różańcowej.
- Prasa katolicka przy wyjściu z kościoła.
Vademecum wyborcze katolika
Rok: 2023
Autor: Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski
VADEMECUM WYBORCZE KATOLIKA
Wolne wybory są podstawową instytucją demokratyczną, pozwalającą obywatelom decydować o kierunku rozwoju wspólnoty politycznej. Ten doniosły akt, jak wszystkie inne działania katolików, powinien być inspirowany wiarą. Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach (samorządowym, krajowym, europejskim) będą odbywać się w najbliższych miesiącach.
W związku z tym przypominamy podstawowe zasady, jakimi powinien kierować się katolik.
Uczestnictwo w wyborach
Zaangażowanie i udział w wyborach stanowią dostępny dla każdego obywatela sposób realizacji „prawa i obowiązku” uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym. Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego”.
Znaczenie dobra wspólnego
Dobro wspólne stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość. Realizacja tak rozumianego dobra wspólnego może być zapewniona jedynie wtedy, gdy polityka oparta jest o „poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego.
Wartości nienegocjowalne
W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy. W konsekwencji katolicy:
a) opowiadają się bezwarunkowo po stronie prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu, które to prawo „stanowi fundament współżycia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej”.